GSM: 0536 859 85 05 Etlik / ANKARA

Kanalizasyon temizliği neden önemlidir?

Kanalizasyon temizliği yapılarda ve yaşamın devam ettiği şehirlerde,sağlık ,temizlik,alt yapı ömrü ile atıksuların geri dönüşümü ve çevre koruma açısından son derce önelidir.

Kanalizasyon temizliği neden önemlidir?

Mevcut şehir kanalizasyonların hatları zaman geçtikçe dolmakta, tıkanmakta ve daraır çeşitli kimyasal ve evsel nedeniyle atıklar yapışmakta ve deforme olmaktadır. Şehir içi gider pissusu borularının bağlı olduğu kanalizasyonlar zamanla pis su atıklarının taşma ve tıkanmadan kaynaklı iğrenç çirkin görüntüsü ve kötü kokusu yüzünden şehirde yaşayan insanları rahatsız eder. Belirli kısa zamanlı aralıklarla kanalizasyonların bakımı ve temizliği gelişmiş şehirlerde yapılır.

Kanalizasyonlar şehrin alt yapısını oluşturduğu ve şehrin pisliğini temizlediği için İçin çok büyük öneme sahiptirler. Altyapısı sağlam ve muntazam olmayan şehirlerde kötü ve eski kanalizasyonun yan etkileri mutlaka insanları etkiler. Özellikle kış aylarında kar yağışı ile ilkbahar ve sonbahar yağmurlarının sağanak yağışların etkisiyle taşma yapan kanalizasyonlar içerisinde biriken tüm pislikleri yüzeye taşmaya başlar.. Kanalizasyon temizleme işlemi aksatılırsa pisliğin ürettiği bakteriler mantarlar ve bu bakterilerden beslenip büyüyen fareler ve böcekler ürer. Tüm bu olumsuz koşullar insanlara önüne geçilmesi zor hastalıklara yakalanmasına neden olur.

Kanalizasyon sistemlerinin temizliği yapıların, insanların ve şehrin hijyeni için temel ihtiyaçların başında geliyor. Atıkların ve kirli suların yapıdan uzaklaştırılmasını sağlayan kanalizasyon sistemi lavabolar, küvet ve tuvalet ile banyodaan başlayıp ana kanalizasyon borusuna kadar ulaşan bir bütündür.

Kanalizasyonlar tüm su gider borularının toplandığı yerlerdir. Ev ve işyerimiz tek başına olsa bile giderlerden kaçan katı cisimler, suyun içerisindeki kireçin ve atık yağlar ile çamurun birleşmesi ile borularda katman yapması, tuvaletten atılan suda zor çözülen tuvalet kağıtları, lavabolardan dökülen sıvı yağ atıkları gibi nedenlerden tıkanmalara neden olurken tüm bir şehrin atıklarının toplandığı kanalizasyon borularının tıkanması şaşılacak bir durum değildir. Kanalizasyon tıkanmaları eski binalarda, bakımsız apartmanlarda sıklıkla yaşanan bir durumdur.

Kanalizasyon tıkanmaları sadece ev ve iş yerlerimizin atıklarıyla değil yağmur suları ve yağmur sularının yollardan sürüklediği pislik, kum, toprak ve çöpleri kanalizasyona itmesiylede tıkanır. Kanalizasyon temizliği işi oldukça zahmetli ve pis ve ağır bir iştir. Son yıllarda kullanılmaya başlanan kanalizasyon temizlme makineleri bu zor durmun imdadına yetişti ve kanalizasyon temizleme işini bir nebze kolaylaştırmıştır.Kanal temizliği vakumlama sistemi olan kamyonlar ile yapılmakta ve atıklar ise çevreyi kirletmeden pis koku yaymadan kanalizasyon çıkan atıklar kapaşı sistem araçlarla alandan tahliye edilir.

Çok sayıda şehirde yağmur suyu ve atıksu kanalizasyonu birleşik olarakkullanılır.Birleşik kanalizasyonların ayrı kanalizasyon sistemlerine göre daha kısa zamanda temizlenmesi gerekir.

Call Now Button