GSM: 0536 859 85 05 Etlik / ANKARA

Petek temizliği yaparken nelere dikkat etmeliyiz ?

 Petek temizliği yapılırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Kapalı devre ısıtma ve soğutma sistemlerinde zamanla oluşan sorunlar kısaca; Korozyon, pas, kireç taşı, radyatörlerin içerisinden dökülen pulcuklar, oksijen bariyersiz borular nedeniyle sistemde oluşmuş çamur birikintileridir.

Bunlar kalorifer sisteminin sağlıklı çalışmasını engeller. Kalorifer sisteminde asıl olan, sistemdeki suyun hızlı bir şekilde ısıyı radyatörlere iletmesidir. Boru ve ek parçalardaki tıkanmalar nedeniyle; ısıtma suyu, sistemde iletkenliğini gerçekleştiremediği için kalorifer sisteminin çalışma performansı azalır. Yani ısıtma cihazınızdan çıkan su ile sistemde dolaşan suyun sıcaklığı arasında hissedilir derecede bir ısı farkı görülür. Isıtma sisteminizin bakımı ve temizliği ısınma kalitesi ve sistemin performansıyla doğru orantılıdır. Bu yüzden kalorifer temizliği çok önemlidir.

1.Doğru Firma Seçim

Kalorifer tesisatınızı temizleyecek firma, size ne kadar güvenilir geliyor? Kalorifer tesisatınızın temizlik işlemini gerçekleştirecek elemanların kalorifer sistemleri çeşitlerini, uygulanacak yöntemleri ve sistemin kurulumunu, çalışma prensiplerini iyi bir bilgi birikime ve tecrübeye sahip olmalıdır. Kalorifer temizliği işleminizi yaptıracağınız firma bir internet firması mıdır? Cep telefonu ile mi çalışmaktadır? Yoksa sadece bir tabela ve ila firması mıdır? Yeteri kadar referansları, yaptıkları işlemlerin olumlu sonuçları ve müşteri memnuniyeti yüksek oranlarda mıdır? Bu sayılan unsurların hepsi kalorifer temizliğinizi yapacak firmayı seçerken dikkat edilecek en önemi faktörlerdir.

  2. Kimyasal Kullanımı

Kalorifer sisteminizin temizliğini yapacak firmanın kullanacağı kimyasalın kimyasal içeriği kalorifer sisteminize zarar vermeyecek dozaj ayarlamasında kalorifer tesisatınız kirlilik durumu, kullanılma süresi, tesisatın büyüklüğü vb unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Kimyasal temizlik yapıldıktan sonra kalorifer sisteminizde kimyasalın asidik kalıntısı tesisat borularınıza alüminyum veya panel, döküm radyatörlerinize ve ısıtma cihazı olan kombi, yoğuşmalı kazan veya standart kazanlarınıza zarar verebilir. Bu asidik kalıntının sisteminizden giderilmesi için mutlaka bu kalıntının giderilmesini sağlayan sistem koruma veya kimyasalı ya da sistemde asidik kalıntı bırakmayan yöntemlerle kalorifer tesisatınızı temizlettirebilirsiniz. Merkezi sistemlerde bu uygulamalardan sonra mutlaka köpük kesicisi sistemi ilave edilmelidir.

3. Doğru Makine Seçimi

ROPULS Tesisat Yıkama Makinesi

ROCLEAN ® ile genişletilmiş fonksiyonlu basınçlı kompresör. Isıtma sistemleri ve korunması gereken temiz

su borularının dezenfeksiyonunda kullanılır.

ROPULS tesisat yıkama komprösörü temel fonksiyonları:

Yerden ısıtma ve kazan yıkama

İçme suyu tesisatı yıkama DIN 1988- 2’ye göre

İki yıkama seviyesi (impuls darbeleme ve sürekli darbeleme)sayesinde mükemmel temizleme

ROCLEAN® ilave fonksiyonları:

İçme su tesisatı dezenfekte etme

Yerden ısıtma ve içme suyu tesisatlarındaki çamur, kum, çapak, pas ve kelen artıkları gibi hareketli kirlilikleri ve yağ atıklarını tesisata zarar vermeden basınçlı hava ve su ile temizlenmesi için ideal

Temel Özellikler

Ideal zemin temizliği için ısıtma sistemleri

Kompakt ve sağlam tasarımı ile bakım-dostu, kolay kullanım sağlayan pratik taşıma

Teknik Veriler:

Boru bağlantı: R 1″ GK- bağlantı

Max. boru çapı: DN 65 / 2″

Max. debi: 5 m3/ h

Max. su basıncı: 7 bar

Max. su sıcaklığı: 30 °C

Koruma: IP 22

Yağ ayırma oranı: 99,9%

Partikül tutma oranı: 0,3 μm kompresör

Max.çalışma basıncı: 8 bar

Motor güçü: 1,1 kW

elektrik bağlantısı: 230 V – 50 / 60 Hz

Ebatlar ( H x B x T ): 630 x 380 x 340 mmAçık kontrol paneli

Firmamız yukarıda özellikleri belirtilen makineler ile kusursuz ve profesyonel şekilde işlem yapmaktadır.

4. Doğru Yöntem

“Flashing” yöntemi yani kapalı devre ısıtma ve soğutma sistemlerinde kalorifer sistemi devreye alınmadan önce sistemdeki yağ, çapak, keten ve atıkları bol su ile sitemden tahliye etme yöntemidir. Bu yöntem yapılırken “Ropuls” cihazı ile hava desteği ile su basıncının, basınç değerleri arttırılır ve kimyasal dozajlaması riski yoktur. Çünkü makine kimyasalın dozajını kendisi ayarlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu yöntemle yapılan kalorifer temizliği tamamen ekolojik ve hijyeniktir.  

Call Now Button